Puuetega naised tahavad purjetama: vee peal ei tunne mitte hirmu, vaid hingerahu


Aune Mägi tahab ka saabuval suvel tunda vabadust ja hingerahu, mida purjetamine talle pakubFoto: Raul Vinni
http://naistekas.delfi.ee/elu/probleemlood/puuetega-naised-tahavad-purjetama-vee-peal-ei-tunne-mitte-hirmu-vaid-hingerahu?id=84864567

Liiklusõnnetuse tagajärjel ratastooli jäänud Aune Mägi armastab väga purjekaga vee peal olla: “Soovin veel rohkem merel käia, meri on mulle alati meeldinud, purjede all saab positiivset meeleolu ja purjetamine aitab mind hingeliselt ja füüsiliselt tasakaalus olla. Unistan juba suvest ja merest!”

Aune ei saa oma sõrmi kasutada, kuid tuul viib teda edasi, ta ei tunne vee peal hirmu, vaid hingerahu. Tema sõnul on parapurjetamine talle ka teraapia eest.

Aune koos sajakonna teise puudega naisega kuulub Eesti Puuetega Naiste Ühenduste Liidu alla.

“Paljud meie puuetega naised pole kooliajal saanud kordagi käia kehalise kasvatuse tunnis. Et vaba õhku, vett ja liikumist saaksid nemadki nautida, hakkasin tegema projekti Erilised Purjetajad,” rääkis purjeprojektist, mis annab võimaluse katsumustes inimestele, läbiviija Külli Haav.

“Nüüdseks on üle saja vapra erivajadusega inimesed vanuses 9-79 käinud merel kolmel suvel Pärnus, Kuressaares kui Tallinnas,” lisas Haav. Tema sõnul tegi parapurjetamise eelnevalt võimalikuks olümpiasurfar Ingrid Puusta üliinimlik pingutus Läänemerd ületades, millega annetusi koguti ning eelmisel suvel Eesti töötukassa tugi. Hoolimata sellest, et mõni kasutab ratastooli, valget keppi ja juhtkoera abi või ei kuule, saavad nad ikka purjed tuulde ja omal moel sõidurõõmu kogeda.

Värskesse õhku sportima või vaba aega veetma minna on tavainimesele lihtne, aga puudega inimesel pole sageli üldse võimalik näiteks juba trepiastmete tõttu. Ratastooli ei jõua männijuurte või liivaluidete peal lükata ei inimene ise ega tema abistaja. Purjetamine annab aga naistele võimaluse koduseinte vahelt välja tulla ja tuule jõul vee peal liikuda. Kui soovid aidata, et puuetega naised saaksid ikka liikumisrõõmu kogeda, siis siin on võimalus.

Selleks, et need vägevad naised saaksid juba jaanuari alguses alustada 3. Läänemeremaade parapurjetamise ümarlauda läbiviimisega ja suveharrastuseks vahendeid koguda, palume sinu abi. Soovime, et eriti just puuetega naised saaksid tuleval suvel oma unistuste purjede all olla ja harrastust nautida Eestimaa eri paigus.

Oma toetuse saad anda EPNÜL (Eesti Puuetega Naiste Ühenduste Liit) kontole Swedbankis: EE232200001120280327 märksõna “puri”.

https://www.facebook.com/erilisedpurjetajad/