Skip to main content

20.04 Patsiendi hariduspäev “Patsientide hääl: mida teha, kui ravi pole kättesaadav?”

Eesti Puuetega Inimeste Koda ja MTÜ Eesti Põletikulise Soolehaiguse Selts kutsuvad: Patsiendi hariduspäev “Patsientide hääl: mida teha, kui ravi pole kättesaadav?”

Järjest rohkem põrkuvad patsiendid olukorraga, kus selgub, et ravi neile diagnoositud haigusele on küll olemas, kuid ei ole Eestis kättesaadav või ei ole Tervisekassa soodusravimite nimekirjas. Riigil on sellisteks puhkudeks loodud mehhanismid, kuid kui patsiendisõbralikud on sellised ametlikud protsessid? Et nendes teemades rohkem selgust saada, korraldame  selle aasta esimese patsiendi hariduspäeva “Patsientide hääl: mida teha, kui ravi pole kättesaadav?”

Üritus toimub 20. aprillil 2023 kell 11.00-15.00 Eesti Puuetega Inimeste Koja suures saalis (Toompuiestee 10, 10137 Tallinn) ning veebis.

Hariduspäevale on oodatud nii EPIKoja liikmed kui kõik teised, keda teema huvitab.

Üritus on osalejatele tasuta.

Päevakava

Päeva moderaatorid on Kristi Rekand ja Janek Kapper 

10.30-11.00                   Registreerimine ja tervituskohv 

11.00-11.10                   Sissejuhatus – Kristi Rekand, Eesti Puuetega Inimeste Koda, nõustaja, Janek Kapper, MTÜ Eesti Põletikulise Soolehaiguse Selts, juhatuse liige

11.10-11.25                   “Kui palju olen väärt mina?” – Janno Puusepp, MTÜ Must JaAm, näitekirjanik, luuletaja

11.25-11.50                   „Tervisekassa võimalused ja põhimõtted ravi kättesaadavuse tagamiseks“ Erki Laidmäe, Tervisekassa, ravimite ja meditsiiniseadmete osakonna juhataja

11.50-12.15                   Kuidas tõendatakse ravimi toime?“ – Ott Laius, Ravimiamet, peadirektori asetäitja

12.15-12.45                   Küsimused-vastused, arutelu

12.45-13.15                   Kerge eine ja sirutuspaus

13.15-13.30                   “Kogemuslugu: patsiendi esindaja tegevused ravimi kättesaadavuse tagamisel”– Karl Hammergberg, ATH Liit, juhatuse esimees

13.30-14.00                   ”Arsti kogemus ja vaade ravi kättesaadavusele” – dr. Kadri Putnik, SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla, onkoloog

14.00-14.30                   ”Parim ravi on tõhus, ohutu ja kättesaadav” – Katrin Noor, Amgen, Ravimitootjate Liidu nimel, meditsiiniala nõustaja

14.30-15.00                   Arutelu ja kokkuvõtted

Üritusel on tagatud viipekeele- ja kirjutustõlge. Üritus on järelvaadatav.

Registreerimine on  avatud kuni 13. aprillini 2023 k.a.  SIIN  

Kohapeal on kohtade arv piiratud! 

Kontaktisik: Janek Kapper, janek.kapper@epikoda.ee

Üritus toimub koostöös Ravimitootjate Liiduga.

Kunstiteraapia avatud stuudio ootab osalema!

I grupp toimub esmaspäeviti kell 11.30-13.00, selles grupis on lisaks juhendajale ka abistaja.
On veel paar vaba kohta.             
Vajalik eelregisreerumine e-aadressil tiiu@tallinnakoda.ee .

II grupp toimub esmaspäeviti kell 15.30-17.00. On veel paar vaba kohta. 

Tasuta!

Kunstiteraapia on mõeldud täiskasvanud puuetega inimestele (eelistatud Tallinna Koja liikmesühingute liikmed).
Asukoht: TallinnaKoja tegevuskeskuse hoovimajas (Endla 59).


Kunstiteraapia avatud stuudios valib igaüks ise, mida antud tunnis soovib teha – joonistada, meisterdada, teha kollaaži või savitööd, tunneme end vabalt ja loovalt. Joonistamise oskus ja eelnev loovtöö kogemus ei ole oluline, juba lihtne pintslitõmme on loov ja kannab endas sõnumit. Kunstiteraapia avatud stuudio pakub lihtsalt rõõmu jõukohasest, juhendatud ja eesmärgipärasest ühisest loovtegevusest, sest koos luues saavad üksteiselt tuge kõik osalejad.
Juhendaja kunstiterapeut Kristiina Kask on lõpetanud Tallinna Ülikoolis kunstiteraapiate magistriõppe ja töötab kunstiterapeudina Tarbatu Tervisepargi rehabilitatsiooni meeskonnas. Täiendanud ennast, õppides erinevate keraamikute juures ning keraamika algkursusel Kunstiakadeemias. Kristiina tee kunstiteraapiani tuli läbi isikliku kogemuse – avastades, et keeruliste aegadega aitas toime tulla loovtegevus. Joonistamine või lihtsalt sirgeldamine, savist kausikese voolimine vms tegelemine aitas mõtteid korrastada, tõstis tuju ning paariks tunniks ununesid kõik probleemid.

Küsimuste korral pöörduge palun: tiiu@tallinnakoda.ee

Projekti “Puuetega inimeste vaimset ja füüsilist tervist toetavate harrastuste kevadhooaeg 2023” rahastust toetab Tallinna Sotsiaal-ja Tervishoiuamet.

Kutse koolitusele: Aktiivsete Kodanike Fondi toetatud “Ligipääsetavuse alase teadlikkuse tõstmise programm”

Eesti Puuetega Inimeste Koda kutsub teid ligipääsetavuse teemadesse sissejuhatavale koolitusele. Koolitus on veebipõhine ja toimub 25.04.2023 kl 10-15.

Eesti Puuetega Inimeste Kojal (EPIK) on käimas ligipääsetavuse alase teadlikkuse tõstmise programm (toetab Aktiivsete Kodanike Fond). Selle programmi raames on toimumas koolitus ligipääsetavuse alase teadlikkuse tõstmiseks laiemalt ning eesmärk on suurendada koostööd ja parandada teadmiseid puuetega inimeste vajadustest, muuhulgas kohalikul tasandil.

“Ligipääsetavus tähendab, et kogu teekond soovitud asutuseni, kaasa arvatud kohapeal nii füüsilisel plaanis, asutuse või organisatsiooni kommunikatsiooni mõttes kui ka sisu osas, on loodud ja esitatud ligipääsetaval moel. Terviklik ligipääsetavus moodustub kasutajateekonnast, mille kõik osad – füüsiline ruum ja hoone disain, infodisain ja teenusedisain – on ligipääsetavad. Ligipääsetavuse juures on oluline ka personali teadlikkus puudest tuleneva erivajaduse suhtes.”

Koolitusel avame ligipääsetavusega seotud põhimõtteid, räägime seadusandlusest, puudest tulenevast erivajadusest, kaasavast disainist ja anname nõu, millega tuleb arvestada ligipääsetavuse tagamisel. Ligipääsetavus ei ole ainult puuetega inimeste keskne teema, vaid sellest võidavad ka eakad, lapsevanemad ja lapsed.

Koolitusel osalejatele väljastame täienduskoolituse tõendi ning koolituse sisule saadud tagasiside põhjal valmivad kontrollitud keskkonnas tehtud videod, mis laetakse üles e-õppekeskkonda ning mis lubavad koolitust läbida edaspidi tulevikus juba endale sobival ajal, lahendada teste ning saada kirjalik tulemus ligipääsetavuse baasteadmistest.

Olete oodatud koolitusele registreeruma kuni 14.04.2023 järgneva lingi kaudu SIIN.

Koolituse kava
10:00 – 10:05 Koolituse avasõnad. Maarja Krais-Leosk
10:05 – 10:15 Seadusandlusest ja põhimõtetest. Mari Puuram (s.h moderaator)
10:15 – 10:40 E-teenuste ligipääsetavus: Jakob Rosin, Ligipääsuke
10:40 – 11:10 Nägemispuue ja ligipääsetavus: Jakob Rosin, Ligipääsuke
11:10 – 11:15 TEADMISTE KONTROLL
11:15 – 11:25 PAUS

11:25 – 11:50 Liikumispuue ja ligipääsetavus: Tom Rüütel
11:50 – 12:20 Hoonete ligipääsetavuse järelevalve korraldus: Käthriin Lilp, Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet
12:20 – 12:50 Levinumad vead, mida tehakse projekteerimisel, Inga Kärg T&I Insenerid
12:50 – 12:55 TEADMISTE KONTROLL
12:55 – 13:30 LÕUNA

13:30 – 13:55 Kuulmispuue ja ligipääsetavus: Külliki Bode, Eesti Vaegkuuljate Liit
13:55 – 14:20 Intellektipuue ja ligipääsetavus: Helle Känd, Tartu Maarja Tugikeskus
14:20 – 14:45 Vaimse tervise probleemid ja ligipääsetavus: selgumisel
14:45 – 14:50 TEADMISTE KONTROLL

14:50 – 15:00 Koolituspäeva kokkuvõte ja tagasiside

Lisainfot: Mari Puuram +372 5401 0437

Projekti rahastab EMP toetuste Aktiivsete Kodanike Fond, mida vahendab Avatud Eesti Fond koostöös Vabaühenduste Liiduga.

HEVI mess 16.märtsil kl 10-14

HEVI mess aitab leida sobiva eriala

Kutsume põhikooli ja gümnaasiumi lõpuklasse ning teisi huvilisi osalema haridusliku erivajadusega õppijate infomessil ehk HEVI, mis toimub 16. märtsil kl 10-14 Astangu Keskuses. Kohal on kutsekoolid üle Eesti, kes tutvustavad õppimisvõimalusi just HEV noorele. Infot saab ka tugiteenuste kohta ning veeta sisukalt aega hobi- ja töötubades.

Mida saab HEVI messilt teada?

* Milliseid erialasid kutsekoolid ja ehk ka kõrgkoolid pakuvad HEV noortele
* Kuidas on õppimine ja tööle saamine koolis toetatud
* Millised on tööle saamise võimalused valitud erialal

Mida saab HEVI messil teha?

* Hobitoad noortele
* Erialasid tutvustavad töötoad noortele
* Töötoad tugispetsialistidele ja lähedastele
* Karjäärinõustamine
* Ringkäik Astangu Keskuses

Asukoht: Astangu 27, Tallinn (Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus)
Sissepääs: tasuta
Töö- ja hobitubades osalemine: paari nädala jooksul tuleb Astangu Keskuse kodulehele ja ürituse FB lehele täpsem päevakava koos registreerimislinkidega
Toitlustus: avatud on kohvik ja söökla, kus pakutakse nii kergemat kui toekamat kõhutäidet.

Messialal on olemas viipekeeletõlgid.

Lisainfo ürituse Facebooki lehel HEVI 2023: https://www.facebook.com/events/1201247367169067/?ref=newsfeed

Kohtume HEVI messil!

Tugiisikuteenuse teema-ja inspiratsioonipäev 15.11.2022

Eesti Puuetega Inimeste Koda kutsub kõiki huvitatuid kuulama, kaasa mõtlema ning olulisi samme astuma, et tugiisikuteenus oleks kättesaadav ning abi- ja toetusvajadusega last ja tema peret toetamas.

Tugiisikuteenuse teema-ja inspiratsioonipäev toimub 15.novembril 2022 kell 10-14 Eesti Puuetega Inimeste Kojas (Toompuiestee 10, Tallinn) ja EPIKoja Youtube keskkonnas.

Päeva juhib Kadi Jaanisoo, kelle vestluskaaslasteks on inimesed, kes aitavad tugiisikuteenuse vajalikkust, murekohti ja tulevikku avada. Tutvu päevakavaga siin.

Registreerimine avatud kuni 11. novembrini: https://bit.ly/3Tk0ikV
Kohtade arv on piiratud!

Ohutuse koolitus 30.03.2022 – uued rühmad

PPÜ ja NIRK kutsuvad koolitusele „Turvalisuse ja ohutuse alaste teadmiste ja oskuste tõstmine pimedatele ja vaegnägijatele“ kolmapäeval 30.03.2022, Tondi 8a II korrus. Koolitust viib läbi Külli Kärt. Registreeruda saab kahte

gruppi, orienteeruv algus kell 10:00 või 10:30 e-posti aadressil jannejerva@gmail.com <mailto:jannejerva@gmail.com>  või telefonil 5575310.

Viimane registreerumise päev on 28.03.2022. Koolituse pikkus on üks tund, mis koosneb praktilisest osast ja loengu poolest. Käsitletavad teemad hõlmavad turvalisust kodus ja ohutust liikumisel nagu:

Mööbli paigutus – selged ja sirged käigukoridorid Kõikidel asjadel on oma kindel koht Kemikaalid tähistada ja ühte kohta kokku korjata Pliidil tähistada vajalikud numbrid (väljalülitamine), nuppudega koduelektroonika

Abivahendid – kuuma vee valamiseks nivoo mõõtja, pika varraga pajakindad, munakell, ning Valge kepi valimine (kiire, aeglane klient; pikkus, tegumood)

Valge kepi tehnikad – diagonaaltehnika, pendeltehnika

Kaitsmisasendid – madal ja kõrge kaitseasend

Trepist üles ja alla liikumine

Helid meie ümber – heli suuna ja kauguse määramine Saatmine, saatmisvõte; liikumine treppidel,

kitsas koht, madal koht, koha vahetamine, uksest liikumine.

Olete väga oodatud!

Olete oodatud osalema erinevates tegevustes, kui oled terve. Majas palun kanna maski. Vajadusel käte desifitseerimisvahendid on ühingu poolt. Tuletame meelde, et meie Tondi 8a territooriumil on tasuline parkimine. Kui võtad osa mõne ringi tegevusest või osaled muul moel ühingu töös, siis ühingus viibimise ajaks vormistame tasuta parkimise.

Koolitust rahastatakse tänu kogukondliku turvalisuse 2021. aasta Harjumaa toetusvooru projektile „Pimedate ja vaegnägijate kogukondliku turvalisuse tõstmine Põhja-Eesti Pimedate Ühingu maja territooriumil“.

Puudega naiste kohtumine riigikohtuniku Julia Laffranquega

Kutsume Sind osalema erivajadusega naistele mõeldud koolitussarjas ja kogemuskohvikus. Meie neljas kokkusaamine toimub 25. märtsil kell 13.45 Riigikohtu hoones Tartus, aadressiga Lossi 17. Sellel korral kohtume riigikohtuniku Julia Laffranque’ga, kes oli aastatel 2011–2020 Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunik. Loengu teemaks on puudega naiste õiguste realiseerimine ning juttu tuleb puuetega naiste võimaluste avardamisest, osavõtust otsuste langetamisel, huvikaitsest ja osalemisest puudega naiste õigusi puudutavate poliitikate, sh kohtupraktikate kujundamisel. Ürituse link Facebookis: https://fb.me/e/1i96UPGpN

Koolitussari “Õigusteadlik puudega naine” koosneb kokku kümnest moodulist. Koolitus on osalejatele tasuta ning hüvitame ka transpordikulutused koolitusel osalemiseks. Kui vajad tõlki (viipekeel, vene keel vms), palume meid sellest aegsasti teavitada. Kõigile lõpetajatele garanteerime koolituste läbimist tõendava tunnistuse ja tänutäheks isikliku panuse eest ka üllatuse!

PÄEVAKAVA
13.45-14.00 Saabumine ja tervituskohv
14:00-14:15 Projekti tutvustus ja sissejuhatus puuetega naiste inimõigustesse
14:15-16:15 Puudega naised ja õiguste realiseerimine
16.15-16.30 Ühine küsitluste täitmine
16:30-17:00 Tunnistused, tänusõnad, kojuminek

Päeva modereerib Helpificust KRISTINA AMOR.

NB! Koolitus on tasuta, kuid vajalik on eelregistreerimine. KOHTADE ARV ON PIIRATUD!
NB! Koolitusel osalemiseks palume registreeruda telefonil 5660 4642 või alljärgneva lingi kaudu https://docs.google.com/…/1FAIpQLSdBAZF0DSaF2p…/viewform
Kui Sul on küsimusi, siis palun helista julgesti 5660 4642 või saada e-kiri aadressile kristina.amor@helpific.com

Projekti koduleht: https://neurofibromatoos.ee/naine/

COVID-19 MEELESPEA:
* Palume Sul käituda vastustundlikult ning jääda koju, kui tunned end tõbisena. Ära unusta tulles koroonapassi.
* Tagame Sulle kohapeal maskid ja desinfitseerivad vahendid. Palume neid kindlasti kasutada.
* Hoiame osalejate arvu piiratuna ning ruumipaigutuse hajutatuna.

HEVI mess aitab leida sobiva eriala kutsekoolist

Kutsume lõpuklasse ja teisi huvilisi osalema haridusliku erivajadusega õppijate infomessil ehk HEVI, mis toimub 10. märtsil kl 11-14 Astangu Keskuses. Kohal on kutsekoolid üle Eesti, kes tutvustavad õppimisvõimalusi just HEV noorele. Infot saab ka tugiteenuste kohta ning veeta sisukalt aega hobi- ja töötubades. Mess keskendub sel aastal vaimse tervise teemale, et anda noorele julgust olla täpselt selline nagu ta on.

 

Mida saab HEVI messilt teada?

–        Milliseid erialasid kutsekoolid pakuvad HEV noortele

–        Kuidas on õppimine ja tööle saamine kutsekoolis toetatud

–        Millised on tööle saamise võimalused valitud erialal

 

Mida saab HEVI messil teha?

–        Hobitoad noortele

–        Erialased töötoad noortele

–        Vaimse tervise töötoad tugispetsialistidele ja lähedastele

–        Ringkäik Astangu Keskuses

 

Asukoht: Astangu 27, Tallinn (Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus)

Sissepääs: tasuta

Töö- ja hobitubades osalemine: paari nädala jooksul tuleb Astangu Keskuse kodulehele täpsem päevakava koos registreerimislinkidega

Toitlustus: avatud on kohvik, kus pakutakse nii kergemat kui toekamat kõhutäidet.

NB! Gruppidel palume toitlustus eelnevalt kirja panna e-posti teel ave.aun@astangu.ee, siis saame muuta toitlustuse kiiremaks ja mugavamaks. 

Messialal on olemas viipekeeletõlgid.

Lisainfo ürituse Facebooki lehel HEVI: https://www.facebook.com/events/1320459171805897/?ref=newsfeed

Kohtume HEVI messil!

Kunstiteraapia alustab teisipäeval 15. veebruaril kell 15.30 Tallinna Puuetega Inimeste tegevuskeskuse hoovimajas

Kunstiteraapia alustab taas ja ootab huvilisi!

Aeg: teisipäeviti kell 15.30-17.00 ja kestab kuni 24. maini 2022

Koht: Tallinna Puuetega Inimeste tegevuskeskuse hoovimaja (aadressil Endla 59).

Kui oled huvitatud, siis palun registreeru tiiu@tallinnakoda.ee.

Osaleda saab kuni 10 inimest.

Tegevus: kunstiteraapias joonistame, meisterdame, teeme kollaaži ja savitööd, tunneme end vabalt ja loovalt. Kusjuures joonistamise oskus ja eelnev loovtöö kogemus ei ole oluline, juba lihtne pintslitõmme on loov ja kannab endas sõnumit. Kunstiteraapia pakub lihtsalt rõõmu tundmist jõukohasest, juhendatud ja eesmärgipärasest ühisest loovtegevusest, sest koos luues saavad üksteiselt tuge kõik osalejad.

Juhendaja: kunstiterapeut Kristiina Kask, kes on lõpetanud Tallinna ülikoolis kunstiteraapiate magistriõppe ja töötab kunstiterapeudina Tarbatu Tervisepargi rehabilitatsiooni meeskonnas. Täiendanud ennast, õppides erinevate keraamikute juures ning keraamika algkursusel Kunstiakadeemias. Kristiina tee kunstiteraapiani tuli läbi isikliku kogemuse – avastades, et keeruliste aegadega aitas toime tulla loovtegevus. Joonistamine või lihtsalt sirgeldamine, savist kausikese voolimine vms tegelemine aitas mõtteid korrastada, tõstis tuju ning paariks tunniks ununesid kõik probleemid.

Ka suur kunstnik Pablo Picasso on ütelnud, et kunst peseb hingest igapäevatolmu.

Tasuta!

Kunstiteraapiat toetab Tallinna Sotsiaal-ja Tervishoiuamet.

Lisainfo: Tiiu Kristjan – tiiu@tallinnakoda.ee <mailto:tiiu@tallinnakoda.ee>  või telefon 6564 048