Skip to main content

Projekt „Võrdsed võimalused ja kaasatus karjääriteel”

Eesti Puuetega Naiste Ühenduste Liidu liige Hepific MTÜ viib perioodil aprill 2025 kuni aprill 2027 läbi projekti „Võrdsed võimalused ja kaasatus karjääriteel”

Projekti eesmärk on toetada puudega inimeste ja vanemaealiste (55+) tööturule sisenemist. Projekti raames tegeleme puudega inimeste ja vanemaealiste inimeste õiguste ja võimaluste teadvustamisega ning ühiskondlike hoiakute muutmisega.

Kroonilistest haigustest ja erivajadustest hoolimata on puudega inimesed suutelised panustama tööturul, kui neile tagatakse individuaalsed tugiteenused, paindlikud töövõimalused ja aktiivne toetus. Projektis keskendume eraldi väga haavatavale grupile, nimelt puudega naiste, toetamisele.

Sotsiaalkindlustusameti andmetel oli 2024. aasta seisuga Eestis 114 255 puudega inimest, kellest 34% on tööealised. 2024. aastal on vähenenud töövõime määratud juba 22 926 inimesele, mis kinnitab, et Eestis on suur vajadus sellise toetuse järele, (Eesti Töötukassa, 2024). Statistika näitab ka, et 2021. aastal elas 22,8% puuetega inimestest suhtelises vaesuses (Eesti Inimõiguste Keskus ja Statistikaamet, 2021). Samuti on puudega naised sageli allutatud mitmekordsele diskrimineerimisele, mis tuleneb nende soost, vanusest ja puudest. See seab nad tööturul eriti ebasoodsasse olukorda.

Eesti Panga (2023) hinnangul on 55+ vanusegrupp registreeritud töötute arvu järgi teine kõige rohkem abivajavam grupp. Töötuse määr selles vanusegrupis ulatub 10% juurde. Hea tervise juures olevad vanemaealised inimesed saavad anda olulise panuse ühiskonna sotsiaalsete ja majanduslike väärtuste hoidmisse. Lisaks on aktiivsena vananemise arengukavas 2013–2020 seoses vanemaealiste tööhõivega mainitud järgnevaid probleeme: tööandjad ei paku vanemaealistele piisavalt paindlikke töötamisvõimalusi; töötamine võib avaldada negatiivset mõju tervislikule seisundile; halva tervisliku seisundi tõttu võivad vanemaealised olla pikaajalised töötud.

Projekti oodatavad tulemused:
Karjäärinõustaja ja psühholoogi toel antakse projektis osalejatele kindel toetus ja juhendamine, misjärel koostavad osalejad oma karjääriteed, mille suunas liikuda samm sammult. Rühmakohtumised annavad turvatunnet ja kindlustunnet, et keegi ei ole oma muredega üksi. Tänu koolitustele ja teavitustegevustele on puudega inimesed ja vanemaealised teadlikud oma õigustest ja motiveeritud tööturule sisenema. Tööturul rakendub vähemalt 40% osalejatest.

Huvikaitseorganisatsioonide tihedam koostöö ja koosloome protsessid tugevdavad võimet seista haavatavate rühmade eest tööturul, soodustades samas ühiskonna muutumist kaasavamaks ja eelarvamuste vabamaks. Projekti positiivsed näited suurendavad haavatavate rühmade aktiivsust ja mõju, parandades sotsiaalset kapitali ning aidates vähendada ühiskonnas esinevaid stigmasid ja diskrimineerimist.

Projekti tulemusel paraneb teadlikkus puudega inimeste ja vanemaealiste õigustest ja võimalustest, mis julgustab neid tööturule sisenema ning oma õigusi kaitsma. Samuti suureneb poliitikakujundajate ja tööandjate teadlikkus puudega inimeste ja vanemaealiste vajadustest, mis võimaldab neid paremini tööturul integreerida.


Toetuse summa: 297 346 EUR

Projekt keskendub Majandusministeeriumi määruses „Tööalase konkurentsivõime toetamine” nimetatud tulemuse saavutamisse, mille eesmärgiks on toetada mittetöötavate ja mitteõppivate isikute konkurentsivõimet, nende tööle saamist ja tööl püsimist. Projekti kaasrahastab Euroopa Liit.