Minister Kaia Iva eraldas 45 000 eurot puuetega inimeste purjekatele

Riik eraldas puuetega inimeste purjekate jaoks 45 000 eurot

Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva kinnitas laupäeval parapurjetamise ümarlaual, et tänu sotsiaalministeeriumi eraldatud 45 000 eurole saavad erivajadustega inimesed sobilikud purjepaadid, vahendas BNS.

“Spetsiaalselt kohandatud turvalised purjekad võimaldavad ka erivajadustega inimestel tegeleda purjetamisega – seda nii teraapia kui ka sportimise eesmärgil. Erivajadustega inimeste elukvaliteedi laiendamine ja arendamine on väga oluline. Ühiskonnas peavad kõikidel olema võrdsed võimalused eneseteostuseks, sportimiseks, vaba aja veetmiseks ja enesekindluse leidmiseks,” kinnitas Iva.

Selga stabiliseeruvate istmetega, keskele toodud juhtimis- ja abisüsteemidega purjekate  puudumine on siiani suur takistus olnud. Samuti on oluline, et füüsiliste puuetega inimestel poleks ohtu, et purjepaat ümber läheb.

“Puuetega naistega oleme ministrile tutvustanud võrdseid võimalusi ja teraapilist toimet, mida purjetamine evib. Oleme väga pingutanud ja muretsenud, tegutsenud vabatahtlikult, proovinud kõigest väest koguda raha ja kirjutada projekte, aga seisime lõhkise küna ees ja lahendust ei paistnud kuskilt. Nüüd, tänu sellele summale, saame edasi liikuda ja lõpuks sobilikud turvalised purjekad hankida,” ütles parapurjetamise eestvedaja Külli Haav.

Koduseinte vahelt välja ihkav Aune Mägi, kes liiklusõnnetuse tagajärjel ratastoolis on ning kelle sõrmed ei liigu, saaks samuti sellise spetsiaalselt kohandatud paadiga purjetada.

“Soovid ikka täituvad, tuleb lihtsalt unistada suurelt, et see reaalsuseks saab. Väga lahe, lõpuks ometi saab korralikult purjetamist õppima hakata ja pääseb merele. Nüüd saab kodust norutamast välja, mul tuleb veel ainult korralik varustus hankida,” rõõmustas Mägi.

Kalevi jahtklubis laupäeval toimunud kolmas parapurjetamise ümarlaud keskendus sel aastal Eesti-sisesele arengule. Sotsiaalminister Kaia Iva abikäsi parapaatide soetamise finantseerimisel teeb purjetamise võimalikuks ka raskemate puuetega inimestele. Oma panuse lubas anda maailma purjetamisorganisatsioon World Sailing, kes saab arenguprogrammidega toetada nii purjetajaid, treenereid kui ka organiseerimist.

Nüüdseks on Eestis kolme aasta jooksul “Eriliste purjetajate” projektiga merel käinud üle saja vapra erivajadusega inimese vanuses 9-79 nii  Pärnus, Kuressaares kui Tallinnas. Parapurjetamise tegid eelnevalt võimalikuks olümpiasurfar Ingrid Puusta Läänemere-ületus, millega annetusi koguti, ning mullusuvine töötukassa tugi. Selle hooaja tegevuste toetajate otsingud alles käivad.

Video Kaia Iva tervituse parapurjetamise ümarlaual osalejatele ja teatega raha eraldamise kohta: https://www.dropbox.com/s/hbxnn5huek6ali3/Kaia%20Iva.mov?dl=0
Raul Mee fotod suvisest Erilised Purjetajad üritusest Pärnus:
https://www.dropbox.com/sh/u9or4eo1zxo2ckd/AABgUemyb23VBn9bRcCgLbJHa?dl=0
Rohkem infot:

Külli Haav
parapurjetamise eestvedaja