23.01 EPIKoja huvikaitsekoolituse salvestus
Eesti Puuetega Inimeste Koda korraldas 23. jaanuaril Tartu PIK ruumides huvikaitsekoolituse võrgustikule. Vaata järgi koolituspäeva salvestust: https://www.youtube.com/watch?v=EzaPxDqBAyc&feature=youtu.be
Eesti Puuetega Inimeste Koda korraldas 23. jaanuaril Tartu PIK ruumides huvikaitsekoolituse võrgustikule. Vaata järgi koolituspäeva salvestust: https://www.youtube.com/watch?v=EzaPxDqBAyc&feature=youtu.be
Kutsume Teid osa võtma Eriolümpia Eesti Ühenduse perefoorumist, mis toimub 23. augustil kl 9-17 Tallinna Tondi Koolis.
Ajakava:
9.00-9.30 registreerimine ja tervitussnäkk
9.30-9.45 tervitussõnad: Eriolümpia Eesti Ühenduse projektijuht Lilian Täht
9.45- 10.00 tervitussõnad: üllatusesineja
10.00- 11.30 Annika Jenkins ja Bianka Alliksoo “Intellektipuudega lapse
kasvatamine: lapsevanemate kogemused” (loeng)
11.30-11.40 sirutuspaus
11.40- 13.10 Jane Snaith “Ebaturvaline kiindumussuhe lapsepõlves”
(loeng)
13.10- 13.50 lõunasöök
13.50- 15.20 Jane Snaith “Traumateadlikkust tõstev sekkumine TBRI®:
kuidas selle abil lapsi toetada” (loeng)
15.20- 15.30 sirutuspaus
15.30- 17.00 Kristiina Vaikmets “Liikumismängud, mida koolilapsed armastavad” (praktiline töötuba) Perefoorum on mõeldud nii lapsevanematele, õpetajatele, treeneritele kui ka kõikidele teistele, kes oma era- või tööelus lastega kokku puutuvad.
Perefoorum on tasuta, saab ka tasuta lõunasöögi ning tunnistuse.
Registreerida saab järgmisel lingil:
https://docs.google.com/forms/
Registreerimisvormi päisest leiate lingi, kus asub informatsioon koolitajate kohta.
Lapsevanemad/eestkostjad/
https://docs.google.com/forms/
Küsimustiku abil uurime, millised on intellektipuudega lapse kasvatamisel esinevad rõõmud ja väljakutsed. Küsimustike vastuste põhjal valmib perefoorumi tarbeks üks ettekanne, mis keskendub lapsevanemate rõõmudele ja muredele. Kuna perefoorumile ootame ka pressi, siis on lootust, et lapsevanemate suurimad murekohad jõuavad ka otsustajate kõrvu.
Eesti Puuetega Inimeste Koda ja Ravitootjate Liit korraldavad veebi ülekandena 30.05.2024 11:00-15:00 järgmise Patsiendi hariduspäeva, Patsientide hääl: “Kuidas päriselt abi saada?”
Peamisteks teemadeks on: patsientide toetamine, kuidas saada abi, kui mul on haigus, mille tõttu on vaja võtta erinevaid ravimeid, ravimite kõrvaltoimed ja nende leevendamine omakorda lisaravimitega, erialaarsti juurde keeruline aega saada – kes aitab, et ma ei jääks üksi oma muredega.
Hariduspäeva ülekande lingi saadame registreerunutele päev enne üritust e-postile.
Registreeri siin: https://docs.google.com/…/1q_u4ILLq1XCH…/edit
Vaata ja kuula järgi ka eelnevaid hariduspäevi:
– Mida teha, kui ravi pole kättesaadav – (100) OTSE: patsiendi hariduspäev – “Patsientide hääl: mida teha, kui ravi pole kättesaadav?” – YouTube
– Teadlik patsient ja ravimiohutus – https://www.youtube.com/watch?v=sEEH16dan5I
– Minu ravimi teekond – OTSE: Patsiendi hariduspäev: “Patsientide hääl: Minu ravimi teekond” 11.12.2023 (youtube.com)
|
||
|
Eesti Puuetega Inimeste Kojal on valminud e-kursus “Ligipääsetavuse ABC”, mille eesmärk on aidata kaasa ligipääsetavuse teadlikkuse suurendamisele ühiskonnas andes huvilistele esmase sissejuhatuse puudest tingitud erivajadustest ligipääsetavuse vaatest. Ootame teid koolituskeskkonnaga tutvuma ja infot enda kanalites jagama. Täname!
Kursuse materjalide hulgast leiab 12 õppevideot, mis tutvustavad muuhulgas ligipääsetavusega seotud üldmõisteid, seadusandlust, füüsilise ja infokeskkonna ligipääsetavust. Lisaks tutvustavad Eesti Puuetega Inimeste Koja võrgustiku liikmed õppevideote kaudu peamiste puudeliikide erivajadusi ja jagavad kasutajate vaatest praktilisi teadmisi ja soovitusi ligipääsetavusega arvestamiseks.
Iga teemalehe lõpus on võimalik kursusel osalejatel läbida enesekontrolli testid, mis võimaldavad õppijal oma teadmisi konkreetsel teemal proovile panna.
Lisaks leiab kursuse õppekeskkonnast kuus teadlikkust tõstvat videot, mis käsitlevad erinevaid ligipääsetavusega seotud teemasid alates ligipääsetavatest tegevus- ja mänguparkidest kuni e-teenuste ja e-keskkondadeni.
E-kursusega on võimalik tutvuda Eesti Puuetega Inimeste Koja õpikeskkonnas: koolitus.epikoda.ee
Eesti Puuetega Inimeste Koja ligipääsetavuse nõunik ja projektijuht Mari Puuram: “Teadmised ligipääsetavusest ei ole veel piisavalt laialt levinud, palju on müüte ja takistusi, mis takistavad puuetega inimestel ühiskonnaelus osaleda ja end täiel määral realiseerida. Eesti Puuetega Inimeste Koja soov on muuta seda vaadet ja muuta ligipääsetavus kättesaadavaks kõigile, Mis aitaks paremini mõista erinevate sihtgruppide vajadusi, kui keskenduda lisaks teoreetilistele teadmistele ka praktilistele näidetele ja reaalsetele kogemustele? Selleks oleme Eesti Puuetega Inimeste Koja poolt loonud õppekeskkonna, mis sisaldab videoid, juhendeid ja valdkonna materjale, et pakkuda sissejuhatavat ülevaadet ligipääsetavuse põhimõtetest ja rakendamisest.”
Käesolev e-kursuse õppekeskkond on loodud Eesti Puuetega Inimeste Koja projekti “Ligipääsetavuse alase teadlikkuse tõstmise programmi” raames.
Projekti eesmärgiks on suurendada ligipääsetavuse teadmiseid ühiskonnas laiemalt, tõsta haavatavate rühmade mõjujõudu, luua võimalusi ühiskonnaelus osalemiseks ja aidata kaasa ligipääsetavate lahenduste loomisele.
Projekti rahastas EMP toetuste Aktiivsete Kodanike Fond, mida vahendab Avatud Eesti Fond koostöös Vabaühenduste Liiduga.
Eesti Paralümpiakomitee korraldab reedel, 5. aprillil kell 10:00-15:00 koolituse “Laste ja puuetega inimeste turvalisus ning heaolu spordis”.
Koolitus on mõeldud kõikide paraspordi ja parasportlastega tegelevate organisatsioonide treeneritele ja ametnikele ning eelkõige neile, kes puutuvad oma tegevuses igapäevaselt kokku laste ja/või erivajadustega inimestega.
Koolituse viivad läbi Eesti Jalgpalli Liidu laste turvalisuse ja heaolu programmi juht Juta Petersoo ning Sotsiaalkindlustusameti heaolu osakonna ennetustalituse nõunik Karen-Pauliin Konks.
Koolitus keskendub alljärgnevatele põhiteemadele:
millised on sihtgrupi kaitse ja heaolu põhimõtted;
millised on väärkohtlemise liigid;
millised on võimaliku väärkohtlemise peamised riskirühmad;
kuidas märgata, et miskit on valesti;
kuidas väärkohtlemise juhtumeid ennetada;
kuidas talitada väärkohtlemise ilmnemisel;
kuidas vajadusel aidata hättasattunut;
kuidas selgitada väärkohtlemise riski- ja kaitsetegureid;
kelle poole saab abi saamiseks pöörduda;
milline peaks olema (noor)sportlaste, lastevanemate, klubide, alaliitude ja teiste (spordi)organisatsioonide vaheline koostöö.
Koolitusele registreerimiseks palun saate e-kiri aadressile indrek@paralympic.ee, tuues välja osalejate nimed ja esindatava spordiorganisatsiooni. Koolitusel osalemise eest on võimalik saada treenerite täiendusõppe ainepunkte.
EPK liikmete ja omakorda nende liikmete esindajatele on koolitus tasuta. Teistele huvilistele kehtib vabade kohtade olemasolu korral osalustasu 25 eurot. Koolitusel osalejate optimaalne arv on 35 inimest.
Registreerimise tähtaeg on 20. märts 2024.
Koolitus toimub Tallinna Puuetega Inimeste Kojas (Endla 59). Kohapeal on tagatud viipekeelne tõlge.
Täpsema ajakava saadetakse osalejatele enne koolituse toimumist.
Eesti Puuetega Inimeste Koda ja MTÜ Eesti Põletikulise Soolehaiguse Selts kutsuvad: Patsiendi hariduspäev “Patsientide hääl: mida teha, kui ravi pole kättesaadav?”
Järjest rohkem põrkuvad patsiendid olukorraga, kus selgub, et ravi neile diagnoositud haigusele on küll olemas, kuid ei ole Eestis kättesaadav või ei ole Tervisekassa soodusravimite nimekirjas. Riigil on sellisteks puhkudeks loodud mehhanismid, kuid kui patsiendisõbralikud on sellised ametlikud protsessid? Et nendes teemades rohkem selgust saada, korraldame selle aasta esimese patsiendi hariduspäeva “Patsientide hääl: mida teha, kui ravi pole kättesaadav?”
Üritus toimub 20. aprillil 2023 kell 11.00-15.00 Eesti Puuetega Inimeste Koja suures saalis (Toompuiestee 10, 10137 Tallinn) ning veebis.
Hariduspäevale on oodatud nii EPIKoja liikmed kui kõik teised, keda teema huvitab.
Üritus on osalejatele tasuta.
Päevakava
Päeva moderaatorid on Kristi Rekand ja Janek Kapper
10.30-11.00 Registreerimine ja tervituskohv
11.00-11.10 Sissejuhatus – Kristi Rekand, Eesti Puuetega Inimeste Koda, nõustaja, Janek Kapper, MTÜ Eesti Põletikulise Soolehaiguse Selts, juhatuse liige
11.10-11.25 “Kui palju olen väärt mina?” – Janno Puusepp, MTÜ Must JaAm, näitekirjanik, luuletaja
11.25-11.50 „Tervisekassa võimalused ja põhimõtted ravi kättesaadavuse tagamiseks“– Erki Laidmäe, Tervisekassa, ravimite ja meditsiiniseadmete osakonna juhataja
11.50-12.15 „Kuidas tõendatakse ravimi toime?“ – Ott Laius, Ravimiamet, peadirektori asetäitja
12.15-12.45 Küsimused-vastused, arutelu
12.45-13.15 Kerge eine ja sirutuspaus
13.15-13.30 “Kogemuslugu: patsiendi esindaja tegevused ravimi kättesaadavuse tagamisel”– Karl Hammergberg, ATH Liit, juhatuse esimees
13.30-14.00 ”Arsti kogemus ja vaade ravi kättesaadavusele” – dr. Kadri Putnik, SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla, onkoloog
14.00-14.30 ”Parim ravi on tõhus, ohutu ja kättesaadav” – Katrin Noor, Amgen, Ravimitootjate Liidu nimel, meditsiiniala nõustaja
14.30-15.00 Arutelu ja kokkuvõtted
Üritusel on tagatud viipekeele- ja kirjutustõlge. Üritus on järelvaadatav.
Registreerimine on avatud kuni 13. aprillini 2023 k.a. SIIN
Kohapeal on kohtade arv piiratud!
Kontaktisik: Janek Kapper, janek.kapper@epikoda.ee
Üritus toimub koostöös Ravimitootjate Liiduga.
I grupp toimub esmaspäeviti kell 11.30-13.00, selles grupis on lisaks juhendajale ka abistaja.
On veel paar vaba kohta.
Vajalik eelregisreerumine e-aadressil tiiu@tallinnakoda.
II grupp toimub esmaspäeviti kell 15.30-17.00. On veel paar vaba kohta.
Tasuta!
Kunstiteraapia on mõeldud täiskasvanud puuetega inimestele (eelistatud Tallinna Koja liikmesühingute liikmed).
Asukoht: TallinnaKoja tegevuskeskuse hoovimajas (Endla 59).
Kunstiteraapia avatud stuudios valib igaüks ise, mida antud tunnis soovib teha – joonistada, meisterdada, teha kollaaži või savitööd, tunneme end vabalt ja loovalt. Joonistamise oskus ja eelnev loovtöö kogemus ei ole oluline, juba lihtne pintslitõmme on loov ja kannab endas sõnumit. Kunstiteraapia avatud stuudio pakub lihtsalt rõõmu jõukohasest, juhendatud ja eesmärgipärasest ühisest loovtegevusest, sest koos luues saavad üksteiselt tuge kõik osalejad.
Juhendaja kunstiterapeut Kristiina Kask on lõpetanud Tallinna Ülikoolis kunstiteraapiate magistriõppe ja töötab kunstiterapeudina Tarbatu Tervisepargi rehabilitatsiooni meeskonnas. Täiendanud ennast, õppides erinevate keraamikute juures ning keraamika algkursusel Kunstiakadeemias. Kristiina tee kunstiteraapiani tuli läbi isikliku kogemuse – avastades, et keeruliste aegadega aitas toime tulla loovtegevus. Joonistamine või lihtsalt sirgeldamine, savist kausikese voolimine vms tegelemine aitas mõtteid korrastada, tõstis tuju ning paariks tunniks ununesid kõik probleemid.
Küsimuste korral pöörduge palun: tiiu@tallinnakoda.ee
Projekti “Puuetega inimeste vaimset ja füüsilist tervist toetavate harrastuste kevadhooaeg 2023” rahastust toetab Tallinna Sotsiaal-ja Tervishoiuamet.
7. märtsil toimus Eesti Maaülikooli korraldatud IV loodusturismi konverents, mille raames esitas Richard Raid ettekande teemal Ligipääsetav turism puuetega inimestele kui osa rohepöördest.
Huvilistel on võimalik ettekannet järelvaadata ja -kuulata järgneval lingil: https://video.emu.ee/
Eesti Puuetega Inimeste Koda kutsub teid ligipääsetavuse teemadesse sissejuhatavale koolitusele. Koolitus on veebipõhine ja toimub 25.04.2023 kl 10-15.
Eesti Puuetega Inimeste Kojal (EPIK) on käimas ligipääsetavuse alase teadlikkuse tõstmise programm (toetab Aktiivsete Kodanike Fond). Selle programmi raames on toimumas koolitus ligipääsetavuse alase teadlikkuse tõstmiseks laiemalt ning eesmärk on suurendada koostööd ja parandada teadmiseid puuetega inimeste vajadustest, muuhulgas kohalikul tasandil.
“Ligipääsetavus tähendab, et kogu teekond soovitud asutuseni, kaasa arvatud kohapeal nii füüsilisel plaanis, asutuse või organisatsiooni kommunikatsiooni mõttes kui ka sisu osas, on loodud ja esitatud ligipääsetaval moel. Terviklik ligipääsetavus moodustub kasutajateekonnast, mille kõik osad – füüsiline ruum ja hoone disain, infodisain ja teenusedisain – on ligipääsetavad. Ligipääsetavuse juures on oluline ka personali teadlikkus puudest tuleneva erivajaduse suhtes.”
Koolitusel avame ligipääsetavusega seotud põhimõtteid, räägime seadusandlusest, puudest tulenevast erivajadusest, kaasavast disainist ja anname nõu, millega tuleb arvestada ligipääsetavuse tagamisel. Ligipääsetavus ei ole ainult puuetega inimeste keskne teema, vaid sellest võidavad ka eakad, lapsevanemad ja lapsed.
Koolitusel osalejatele väljastame täienduskoolituse tõendi ning koolituse sisule saadud tagasiside põhjal valmivad kontrollitud keskkonnas tehtud videod, mis laetakse üles e-õppekeskkonda ning mis lubavad koolitust läbida edaspidi tulevikus juba endale sobival ajal, lahendada teste ning saada kirjalik tulemus ligipääsetavuse baasteadmistest.
Olete oodatud koolitusele registreeruma kuni 14.04.2023 järgneva lingi kaudu SIIN.
Koolituse kava
10:00 – 10:05 Koolituse avasõnad. Maarja Krais-Leosk
10:05 – 10:15 Seadusandlusest ja põhimõtetest. Mari Puuram (s.h moderaator)
10:15 – 10:40 E-teenuste ligipääsetavus: Jakob Rosin, Ligipääsuke
10:40 – 11:10 Nägemispuue ja ligipääsetavus: Jakob Rosin, Ligipääsuke
11:10 – 11:15 TEADMISTE KONTROLL
11:15 – 11:25 PAUS
11:25 – 11:50 Liikumispuue ja ligipääsetavus: Tom Rüütel
11:50 – 12:20 Hoonete ligipääsetavuse järelevalve korraldus: Käthriin Lilp, Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet
12:20 – 12:50 Levinumad vead, mida tehakse projekteerimisel, Inga Kärg T&I Insenerid
12:50 – 12:55 TEADMISTE KONTROLL
12:55 – 13:30 LÕUNA
13:30 – 13:55 Kuulmispuue ja ligipääsetavus: Külliki Bode, Eesti Vaegkuuljate Liit
13:55 – 14:20 Intellektipuue ja ligipääsetavus: Helle Känd, Tartu Maarja Tugikeskus
14:20 – 14:45 Vaimse tervise probleemid ja ligipääsetavus: selgumisel
14:45 – 14:50 TEADMISTE KONTROLL
14:50 – 15:00 Koolituspäeva kokkuvõte ja tagasiside
Lisainfot: Mari Puuram +372 5401 0437
Projekti rahastab EMP toetuste Aktiivsete Kodanike Fond, mida vahendab Avatud Eesti Fond koostöös Vabaühenduste Liiduga.