Skip to main content

TPIK tegevuskeskuse sügishooaeg

Huvitegevuste sügishooaeg Tallinna Puuetega Inimeste Kojas (Endla 59, Tallinn) alustab 25. septembril!

Registreerumine ja lisainfo telefonidel 656 4048 või 5875 1345
Kiirustage registreeruma, kohtade arv on piiratud!
Avatud kunstistuudio (kunstiring) esmaspäeviti: – osalemine tasuta!
1. grupp kl 11.30-13.15
2. grupp kl 15.30-17.15
Füsioteraapiline treening (võimlemine) – osalemine tasuta!
esmaspäeviti kl 14-15
Mälutreening – osalemine tasuta!
iga kuu 1. ja 3. kolmapäeval kl 15-16
 
Bailatino ja seltskonnatantsu tunnid neljapäeviti kl 17.30-18.30. Tallinna elanikele ja kuni 65-aastasetele puuetega inimestele osalemine tasuta, teistele 5€/ kord. Info: Tantsuklubi Mambo; Airi Juur, tel 5118776; mambo.ee Tulge tantsima!
 
– Igapäevaselt on tegevuskeskuses kõikidele soovijatele tasuta kasutamiseks internetipunkt ja avatud kontoriruum. Täpsem info tel 656 4048 või 5875 1345
 
– Tallinna Koja ruume on võimalik rentida koolituste, seminaride, ürituste korraldamiseks. Huvi korral võtke palun ühendust administraator Kätliniga tel 5875 1345
 
– Tallinna Koja hoovialal on avatud hubane roheala- meelte aed, millega võib iga soovija endale sobival ajal tulla tutvuma.

Ratastool jäi kaile, sest purjed viivad merel edasi

Silvia Viidik, ratastoolikasutaja ja blogija

Laupäeval toimus Lennusadamas taas erakordne purjetamisüritus erivajadustega inimestele,millest võttis osa aastatagusega võrreldes oluliselt rohkem erivajadustega inimesi ja laps ning lisaks vägivalla all kannatanud naisi-lapsi, just neid, kelle heaolu eest vaja tugevalt seista.

Särav, tõelisest energiapommist korraldaja Külli Haav oli ilmselgelt kindlalt nõuks võtnud iseenda ületrumpamise, sest üritus oli tõepoolest mitu kraadi vingem aastatagusest muinasjutuliselt lummavast päevast ehk areng on olnud tugevalt tuntav. 

Telepaatiliselt tundis seda aastatagusest tähelepanuväärselt suurem hulk erivajadustega inimesi ja arvukalt raske saatusega lapsi, keda see tunne lainte ja tuulte toodavat rahu ja vabadust nautima oli meelitanud.

Enne algust rääkis lõunamaiselt särtsaka avatud loomuga kreeklasest parapurjetamise treener Iakovos Kikianis vahemereliselt lõõmava päikese kohta, et tunne on väga kodune: “Tunnen end nagu kodus, sest ilm on sama, mis Kreekaski, ainult 40-kraadise kuumuse asemel paitab Tallinnas põski pehme mereline tuuleke”. Ei tea küll, millega Külli ilmataati veenis, aga mingil imekombel said kõik purjetada pilvitu, päikeselise taeva all vannivee-temperatuuril vahemerelistel lainetel. Päikest ja suve selle parimas tähenduses oli küllalt, et iga päevitushimuline sai lubada veeäärsel päikesel oma jume mitu tooni tumedamaks maalida.

Kuna õhtujuhiks oli tsirkusemaailma vaieldamatu tähtartist, Vello Vaher, olid osalejad tunnistajaiks päris esmakordsetele, vaatajail jäsemetes valuaistinguid tekitavatele kehaväänamistele ja jõunumbritele, mis Supermanigi südamesse mitu jõulisemat sorti kadedusenooti tooks.

Purjetada võis mitmel korral, kui vaid tahtmist oli end vabanenud paati munsterdada rääkis ratastoolist purjekasse ümber istunud Silvia Viidik. “Esimese purjekasõidu tegin mina juba aasta tagusest tuttava kapteni, Uko Tiidemanniga, kes tõmbas õige tuulenurga leidmisel punni ka lisapurje, kennakeri, mille ülesandeks on tõelised kiirused lauale tuua. Taaskord sain võimaluse manöövriteks, nii halssideks kui pautideks, aga ka purjeka talitsemiseks ähvardavamate lainete ilmnemisel, mil kapteni purjede soote vajaliku tuulenurgaga sobivaks tõmbas. Väga meeleolukas sõit selle soolase, tervendava mereõhu käes finišeerus sadamakail mitte liiga kiiresti ega mitte liiga aeglaselt. Pärast sain kosutuseks peale ampsata Mamma võileiba ja pannkooki,” kirjeldas blogija, kes ise peale rolleriõnnetust ennast uuesti üles töötamas.

Kai peal oli suur inimsumm, kelle hulka kuulusid nii purjekasõitu ootajad, nende lähedased, abistajad ja korraldusmeeskonna võidukas liikmeskond. 

Ühel hetkel otsustas ka õhtu nael Vello Vaher osalejatele näidata, mida üldse tohib vettehüpeteks nimetada. Rõhutades tungivalt, et seda tohib proovida ainult väga sügavas vees, tegi ta baleriinide arsenali kuuluvad liblik-kerged piruetid ja maandus vete embusse igat sorti saltodega, mida vaataja vaid ette kujutada oskaks.

Sellega ei olnud minu purjetamised veel kaugeltki läbi – sain võimaluse sõita ka Tallinn SARi enamasti päästeüksustel kasutatava kiirkaatriga, millel võtsime merel tooremaid kurve ja mängisime paadi teistest märksa jõulisema kiirenduse ja kõrgema lennuga laineharjadel. Rahulikumatel puhkehetkedel lennukast kiirusest rääkis kapten Jako Vernik meile erinevaid merelugusid ning jagas vanade merekarude tarkusi. Sõidu lõpuosas sadama rahulikul veel seilates rääkis ta meile merehädalistest ja nende ellujäämisvõimalustest: “Kõige tähtsam on mitte kaotada usku, et sellest eluga välja tuled – siis on võimalus ellujäämiseks.”

Imelikul kombel rääkis ta tõe, mis kehtib ju ka taastujate kohta – kes liiga palju “reaalsusele” otsa vaatavad, taastuvad vähetõenäolisemalt ja läbivad emotsionaalses mõttes ebamõistlikult raske taastumistee. Usk imelisse tulevikku tõstab meeli  ja tuletab kehale meelde, kuhu jõuda on vaja.

Meile tervitussõnu saatnud abilinnapea Vadim Belobrovtsev sõnul on erivajadustega inimeste heaolu talle tähtis ja ta julgustab ettevõtlikkust: “Ma tõsiselt imetlen teid kõiki, kes te saatusest ja takistustest hoolimata näitate sellist indu ja tahet merele minna, mis paljudele eeskujuks. Olen teie poolt ja soovin ikka head pärituult kõikidesse tegemistesse! ”Samuti tahaks linna nimel teha suure kummarduse korraldajatele – Külli Haavale ja tema meeskonnale, kes juba mitmendat aastat järjest oma tänuväärse tööga  toovad erivajadustega purjetajatele rõõmu ja positiivseid emotsioone, mis on täiesti hindamatu,” lisas abilinnapea.

Erilisi Purjetajaid toetavad Põhjamaade Ministrite Nõukogu, Tallinna linn, kosutust pakkusid Mamma ja A.Le Coq ning tehnilist tuge Eesti Jahtklubide Liit, parapurjetamise sporti toetab Eesti Paralümpiakomitee.

Fotod: Aivo Kallas

« of 7 »

 

Projekt “Mitte midagi puuetega naistele puuetega naisteta!”

Projekti nimi:                   “Mitte midagi puuetega naistele puuetega naisteta!”
Projektiperiood:              01.05.2021 – 30.04.2023
Taoteja:                            Eesti Neurofibromatoosi Ühing MTÜ (reg. 80385830)
Projektijuht:                     Keiu Roosimägi, keiu.roosimagi@gmail.com

Projekti maksumus:        71 519,72 eurot
Projekti toetab:               Sihtasutus Avatud Eesti Fond (AEF; reg. 90000334) 59 999,72 euroga

Eestis puuduvad riiklikud poliitikad, mis pööraksid eraldi tähelepanu puuetega naiste haavatavusele. Tähelepanuta ei saa jätta puuetega naiste ärakasutamist seksuaalobjektina ning inimkaubandust. Puuetega naised langevad suurema tõenäosusega igasuguse vägivalla (füüsilise, seksuaalse ja psühholoogilise ja jälitamise) ohvriks kui puueteta naised. Puuetega naistele pole tagatud ligipääsetavus naistearstide vastuvõttudele ning naiste varjupaigad pole valdavas enamuses juurdepääsetavad liikumispuudega naistele. Puudega naist nähakse võrreldes puudeta naisega pigem vähemväärtuslikuna ning isegi võrreldes puudega meestega vähemväärtuslikuna. Eesti õigusruumis ei rakendata terminit „mitmene diskriminerimine“, mistõttu puuetega naiste õigused ja kaitse on äärmiselt kitsendatud.

Eestis on inimesi ja organisatsioone, kes on teadlikud puuetega naiste olukorrast, kuid need teadmised on jäänud organisatsiooni- või isikupõhiseks. Puuetega naiste temaatikat ei peeta poliitilisel ega õigusloome tasandil oluliseks. Eriliselt muret teeb järgnev: naiste ja naiste õiguste eest võitlejate vastu suunatud vaenulik suhtumine on esindatud Eesti Vabariigi valitsuse kõige kõrgemal tasandil. Praegune välisminister (varasemalt Justiitsminister), rahandusminister ja siseminister on kõik teinud halvustavaid kommentaare naiste ja naiste õiguste eest võitlejate kohta.

Eestis on kätte jõudnud viimane kriitiline piir ja aeg, kus puuetega naiste õiguste edendamisel ja kaitsel peab algama uus ajajärk. Projektiga Women with Disabilities: “Nothing About Us Without Us!” viiakse läbi puuetega naisi puudutavad uuringud, töötoad puuetega naistele, kunstinäitus ning luuakse ümarlaud strateegilise pikaajalise koostöö arendamiseks, mis töötab aktiivselt ja intensiivselt puuetega naiste õiguste edendamise suunal. Projekti käigus on oluline võimalikult tihti kohtuda poliitilisel tasandil, olles võimalikult palju kaasatud eelnõude kirjutamisel-planeerimisel, konsultatsoonidel, sh algatades eelnõusid, manifeste, allkirjade kogumisi. Puuetega naiste hääl tuleb viia seadusandja teadvusvälja.

Projekti tulemusena on puuetega naistel suurem teadlikkus inimõigustest ja võrdsest kohtlemisest, soolisest võrdõiguslikkusest, mitmekordsest diskrimineerimisest, inimkaubandusest, puuetega naiste vastu suunatud vägivallast. On võideldud puuetega naiste kohta kujunenud eelarvamuste ja negatiivsete stereotüüpide vastu. Puuetega naised on viidud kokku, et julgustada ja toetada neid osalemaks ühiskonnaelus täisväärtuslike kodanikena.

Projekti lepingulisteks partneriteks on Helpific (puuded ja e-lahendused), Eesti Naisjuristide Liit (inimkaubanduse vastu võitlemine), Eesti Puuetega Naiste Ühenduste Liit (ühiskonna demokratiseerimine), Tallinna ja Harjumaa Puuetega Naiste Ühing (puuetega naiste väärtustamine), Tartumaa Puuetega Naiste Ühing (puuetega naiste sotsiaalse aktiivsuse tõstmine).

Lisaks kaasatakse projekti Eesti Naisuurimus- ja Teabekeskus (võrdõiguslikkuse süvalaiendamine), Feministeerium (sugu ja seksuaalsus poliitiliste tööriistadena), Eesti Seksuaaltervise Liit (seksuaaltervise haridus), Eesti Naisliit (naiste õiguste igasugune ahistamine), Eesti Inimõiguste Keskus (inimõiguste olukorra ja kaitse jälgimine ning uurimine Eestis ja välisriikides), Eesti Puuetega Inimeste Koda (poliitikate kujundamine). Samuti kaasatakse projekti naised, kes peavad kogema mitmekordset diskrimineerimist – Eesti LGBT Ühing (puudega lesbi, end naisena identifitseeriv puudega meessoost isik), puudega naised, kes kuuluvad samaaegselt etnilisse vähemusrühma.

Projekti rahastab Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) toetuste Aktiivsete Kodanike Fond, mida vahendab Avatud Eesti Fond koostöös Vabaühenduste Liiduga.

Kodanikuühiskonna toetamine on EMP toetuste 2014–2021 rahastusperioodil üks kesksetest prioriteetidest. Programmi rahastavad Island, Liechtenstein ja Norra viieteistkümnes Euroopa Liidu riigis – nii Kesk- ja Lõuna-Euroopas kui ka Baltikumis. Inimõiguste ja võrdse kohtlemise temaatika on Active Citizens Fund üks prioriteetidest projekti elluviimise perioodil.

 

 

EPNÜL osales Tallinna feministlikul foorumil

Möödunud nädalavahetusel (01.-02.novembril 2019) toimus Tallinnas esimene Tallinna feministlik foorum (TALFF 2019). Eesti Puuetega Naiste Ühenduste Liidu esindajana osales foorumil Mare Abner, kes ühtlasi esines seal ka ettekandega teemal “Puuetega naiste võimalustest osaleda Eesti sotsiaalsetes liikumistes”.

Foorum oli kohtumispaik võrdsetest õigustest hoolivatele inimestele Eestist ja naaberriikidest. Arutasime koos, kuidas luua kandvat ja hoolivat sotsiaalset liikumist ning ehitada ühiskonda, milles ise tahame elada. Lisaks ettekandele osales Mare Abner ka Liisa Pasti töötoas “Eestvedamine” 2. osa ja kuulas Sven-Erik Viira ettekannet “Poiss või tüdruk või ebaselge”. Foorumil käsitletud teemad olid huvitavad, korraldus ladus ning ligipääsetavus tagatud.